Jak vybrat masku a polomasku?

Polomasky a masky představují po rouškách a respirátorech další z pomůcek pro ochranu dýchacích cest. Chrání zejména před vdechnutím prachových částic a plynů. V závislosti na druhu těchto látek a vykonávané činnosti vybíráme jak polomasku a masku, tak i příslušné filtry. Polomaska zakrývá ústa, nos a bradu. Celoobličejová maska pak chrání také oči, jedná se tedy z hlediska bezpečí nositele o nejvyšší možný stupeň ochrany.

Polomaska vs. maska

Polomaska

Jak bylo již naznačeno, polomaska chrání vaše ústa a nos. Může mít pevně zabudované nebo vyměnitelné filtry, takže si můžete vybrat, zda se chcete chránit primárně proti prachu, nebo chemickým látkám. Na trhu najdete i kombinované filtry, které vás ochrání před patogeny, prachem i chemickými látkami. S výběrem filtru vám pomohou informace v bezpečnostních listech nástrojů a látek, s nimiž pracujete.

Celoobličejová maska

Je nástavbou polomasky. Nabízí stejnou ochranu dechu, a navíc je vybavena i štítem na ochranu zraku. Plyny, výpary i viry se mohou do těla dostat nejen dýchacími cestami, ale i skrze sliznice – oči. Obličejová maska je nejúčinnější pasivní pomůckou na ochranu dechu.

Na co se zaměřit při výběru

Požadavky

Prostředek na ochranu dechu vybírejte podle toho, kdo a kde ho bude nosit. Pomůcky se liší tvarováním a mohou se lišit také velikostí. Vezměte v úvahu koncentraci a druh škodlivých látek, které mohou nositele ohrožovat. Pomůcka, jež zachytí prachové částice, nemusí zachytit chemické výpary, viry nebo bakterie.

Jak vybírat osobní ochranné prostředky k práci

Pokud pracujete s chemickou látkou nebo obsluhujete nějaký přístroj, podívejte se do bezpečnostního listu. Výrobci v nich doporučují vhodné ochranné pomůcky včetně ochrany dýchací cest.

Kromě masek a polomasek naleznete v naší nabídce také roušky a respirátory.

Určení

Masky a polomasky se mohou lišit velikostí a svému nositeli by měly dokonale sedět a přiléhat na obličej, a proto je vybírejte s ohledem na pohlaví a věk nositele. Muži mají obecně větší hlavu, a tudíž potřebují větší velikost a delší gumičky na zachycení kolem uší.

Typ vázání

K upevnění na obličej se používají nastavitelné pásky, které musí být dostatečně dlouhé. Pokud by byly krátké, tahaly by vás. Vázání u opakovaně použitelných pomůcek musí odolat opakované údržbě nebo by mělo být alespoň snímatelné a vyměnitelné.

Materiál

Materiál, z něhož se vyrábí pomůcky a filtry na ochranu dýchacích cest, musí prokázat nejen filtrační účinky, ale i prodyšnost. Nicméně v praxi se můžete setkat s pomůckami, které sice splňují normu a odfiltrují potřebné množství částic, ale jsou neprodyšné a špatně se v nich dýchá. Abyste předešli nákupu takového výrobku, přečtěte si uživatelské recenze nebo si daný model nejprve vyzkoušejte.

  • Z plastu se vyrábí nosné a krycí konstrukce polomasek, celoobličejových masek a výměnných filtrů. Chrání je před postříkáním a jiskrami a dají se dezinfikovat.
  • Guma se používá na těsnění u polomasek a celoobličejových masek a slouží k lepšímu utěsnění.

Stupeň ochrany

U masek a polomasek je rozdělení podle stupně ochrany trochu složitější. Liší se účinností a také typem látek, které umí jejich filtr zachytit. Podle účinnosti se filtry dělí do tříd: P1, P2 a P3. Opět platí, čím je číslo vyšší, tím víc látek zachytí. Zkratka NPK značí nejvyšší přípustnou koncentraci chemických látek v ovzduší.

  • P1 - chrání do 4násobku NPK,
  • P2 - chrání do 12násobku NPK,
  • P3 - chrání do 50násobku NPK (splňuje požadavky na ochranu proti virům)

Filtry pro masky a polomasky se dělí také podle typů látek, které odfiltrují. K označení se používají písmena a barvy. Filtry s aktivním uhlím pohlcují netoxické plyny (nepříjemný zápach).

  • A (hnědá) – organické výpary s bodem varu nad 65 °C (terpentýn, toluen)

  • AX (hnědá) – organické sloučeniny s bodem varu rovným nebo nižším než 65 °C (chloroform, aceton)

  • B (šedá) – anorganické výpary (chlor, brom, sirovodík)

  • E (žlutá) – kyselé výpary (oxid siřičitý, chlorovodík)

  • K (zelená) – amoniak a jeho organické sloučeniny (dimethylamin)

  • Hg (červená) – rtuť

S určením typu filtru vám pomohou informace z bezpečnostního listu. Tím by měla být vybavena každá toxická látka.

Jak se o masky starat a jak je správně nosit

Údržba

Aby vás mohly pomůcky efektivně chránit, musíte se o ně dobře starat. V opačném případě klesá jejich účinnost. Přečtěte si návod k použití a řiďte se při výměně doporučením výrobce. Obecně pro všechny druhy filtračních polomasek platí, že jejich životnost je pouze omezená. Polomasky nebo filtry se musí včas měnit. Zanesený filtr má nižší účinnost a hůř se v něm dýchá. Plastové a gumové části pravidelně otírejte dezinfekčním přípravkem. Pomůcky na opakované použití nechte důkladně vyschnout.

Dobu ochrany a požadavky na údržbu najdete v návodu k použití. Polomasky a masky jsou vybaveny výměnnými filtry, jež lze podle potřeby měnit.

Správné umístění a nošení

Pomůcky na ochranu dechu vás chrání jen tak dobře, jak dobře přiléhají k obličeji. Vzduch, který projde okolo, stále obsahuje škodlivé částice a patogeny. Při nasazování nespěchejte a masku si dobře usaďte na obličej.

  1. Před manipulací s maskou si umyjte nebo vydezinfikujte ruce. Pomocí pásek si upevněte ochrannou pomůcku na obličej tak, aby vás nikde netlačila.
  2. Okraje musí kopírovat kontury obličeje a zabránit tak vniknutí okolního vzduchu do masky.
  3. Během nošení na masku a filtry nesahejte. Pokud je to nevyhnutelné, umyjte si ruce.

Další ochranné pomůcky

Kromě dalších prostředků k ochraně dýchacích cest, jako jsou respirátory a roušky, se vám mohou hodit také gumové rukavice, dezinfekce a ochranné brýle či štíty. Nebezpečné látky a patogeny, jako jsou viry, se mohou dostat do těla i přes oči.